Friday, August 24, 2007

Rupel: Osvežiti Solunsku agendu

Ljubljana -- Slovenija želi da se Uniji što pre priključe države od Hrvatske do Makedonije, kaže slovenački ministar Dimitrij Rupel.

Šef diplomatije Slovenije, koja će predsedavati EU u prvoj polovini iduće godine je, na jučerašnjem susretu sa novinarima u Ljubljani, izjavio da bi trebalo donekle osvežiti dogovor članica EU, postignut u Solunu 2003. godine, dodavši da je solunska agenda nije dovoljno atraktivna i podsticajna, kao i da nudi premalo motivacijske snage.

Zbog toga Rupel smatra da je treba dopuniti, tako da se ubrza priključivanje država Zapadnog Balkana u Evropsku Uniju, ali i da "osvežavanje solunskog dogovora ne zavisi samo od Slovenije, već od cele EU".

Jedan od prioriteta slovenačkog predsedavanja EU će biti upravo obnavljanje razgovora o širenju EU na Zapadni Balkan, odnosno podsticanje pomenutih država da se što pre priključe EU, kao i da se u EU obezbede sredstva i mogućnosti da procesi širenja počnu što pre.

Rupel je rekao i da se bez evropske perspektive ne može zamisliti stabilizacija Zapadnog Balkana, dodavši da posebno napeta situacija između Kosova i Srbije podstiče da se još jednom otvore pitanja evropske perspektive za balkansku regiju.

"Želimo da Hrvatsku slede, ne samo Makedonija, nego i Srbija, Crna Gora i BiH", rekao je Rupel i dodao da će upravo to biti glavna tema na predstojećoj međunarodnoj konferenciji "Strateški forum Bled", koja se ove godine održava pod naslovom "EU 2020: Udružena i jednistvena".

Forumu će prisustvovati više od 400 učesnika iz 50 država i šest međunarodnih organizacija, predsednici i potpredsednici vlada, ministri spoljnih poslova, posebni izaslanik UN za Kosovo.

Srbiju će na forumu predstavljati ministar spoljnih poslova, Vuk Jeremić, dok će svečanom otvaranju neformalno prisustvovati i kosovski premijer Agim Čeku, koga nema na zvaničnom spisku učesnika Bledskog foruma.

No comments: